Zdravje kože
Zdravje kože je ključnega pomena za splošno dobro počutje, saj koža ščiti telo pred okužbami, uravnava telesno temperaturo in omogoča čutne zaznave.
Težave s kožo, kot so akne, ekcemi, psoriaza in kožni rak, lahko vplivajo na kakovost življenja. Zdrava koža zahteva ustrezno higieno, zaščito pred soncem, uravnoteženo prehrano in hidracijo.
Akne
Akne so pogosta kožna bolezen, ki se pojavlja, ko se lasni mešički zamašijo z oljem in odmrlimi kožnimi celicami. Najpogosteje prizadenejo obraz, vrat, hrbet, prsi in ramena.
Povzročajo jih hormonske spremembe, genetska predispozicija, stres in določena zdravila. Simptomi vključujejo mozolje, ogrce, ciste in vnetje.
Zdravljenje aken vključuje topične in oralne terapije, ki zmanjšujejo proizvodnjo olja, odstranjujejo mrtve kožne celice in zmanjšujejo vnetje. Pravilna higiena, uravnotežena prehrana in izogibanje sprožilcem so ključni za obvladovanje aken.
Obstaja več vrst aken, vključno s črnimi in belimi ogrci ter rdeče in gnojne bunčice. Pri hujših oblikah vidimo večje zatrdline, ki lahko zelo bolijo.
Akne so posledica različnih notranjih neravnovesij in več kot površinski kozmetični problem. Pomembno je zmanjšati vnetne procese v telesu in vzpostaviti hormonsko ravnovesje, ki lahko vplivajo na stanje kože. Poleg tega je potrebno tudi vzpostaviti ravnovesje črevesne flore, saj lahko disbioza črevesnega mikrobioma vpliva na stanje kože.
Načrt za ukrepanje
Luskavica
Luskavica je kronična avtoimunska bolezen, ki povzroča hitro kopičenje kožnih celic, kar vodi do luskastih, rdečih in srbečih madežev na koži.
Najpogosteje prizadene komolce, kolena, lasišče in spodnji del hrbta.
Točen vzrok luskavice ni znan, vendar se verjame, da gre za kombinacijo genetskih dejavnikov in sprožilcev iz okolja. Imunski sistem napačno napade zdrave kožne celice, kar vodi v hitro rast novih kožnih celic.
Obstaja več vrst luskavice, vključno z kapljično, inverzno, gutatno, pustularno, eritrodermično in najpogostejšo obliko – vulgarno luskavico.
Obvladovanje luskavice zahteva integrativen pristop, saj je bolezen lahko posledica genetskih dejavnikov, okoljskih sprožilcev in notranjih neravnovesij.
Poudarek je na razumevanju osnovnih vzrokov, ki vključujejo prehranske dejavnike, hormonska neravnovesja in disbiozo črevesja.
Pomembno je vključiti tudi razstrupljanje telesa, saj je sposobnost telesa za odstranjevanje toksinov ključna pri zdravljenju luskavice. Pomembno je tudi uravnavanje vnetnih procesov z uživanjem hrane bogate z antioksidanti ter zmanjšanje vnosa vnetnih živil, kar lahko pripomore k zmanjšanju vnetij in izboljšanju stanja kože.
Načrt ukrepanja
Ekcem
Ekcem, znan tudi kot atopijski dermatitis, je kronična vnetna kožna bolezen, ki povzroča srbeče, rdeče in suhe madeže na koži.
Pogosto se pojavlja na obrazu, rokah, nogah in pregibih, kot so komolci in kolena.
Vzroki vključujejo genske dejavnike, okoljske sprožilce, alergije in občutljivost na določene snovi. Zdravljenje ekcema vključuje uporabo vlažilnih krem, topičnih kortikosteroidov in izogibanje sprožilcem, ki poslabšajo stanje.
Pomembna je redna nega kože, vzdrževanje hidracije in uporaba blagih čistilnih sredstev za zmanjšanje draženja.
Obstaja več vrst ekcema, vključno z atopijskim dermatitisom, kontaktnim dermatitisom, seboroičnim dermatitisom, dishidrotičnim ekcemom in nummularnim ekcemom.
Obvladovanje ekcemov zahteva integrativen pristop, saj je bolezen lahko posledica genetskih dejavnikov, okoljskih sprožilcev in notranjih neravnovesij. Poudarek je na razumevanju osnovnih vzrokov, ki vključujejo prehranske dejavnike, hormonska neravnovesja in disbiozo črevesja.
Pomembno je vključiti tudi razstrupljanje telesa, saj je sposobnost telesa za odstranjevanje toksinov ključna za zdravje kože. Pomembno je tudi uravnavanje vnetnih procesov z uživanjem hrane bogate z antioksidanti ter zmanjšanje vnosa provnetnih živil, kar lahko pripomore k zmanjšanju vnetij in izboljšanju stanja kože.
Načrt ukrepanja
Rozacea
Kožna bolezen rozacea je kronična vnetna bolezen kože, ki se kaže kot rdečica in videz popokanih kapilar na koži obraza, najpogosteje na predelu obraza, vratu in prsnega koša. Poleg naštetega je koža pogosto tudi izjemno občutljiva in reaktivna.
Natančen vzrok rozacee ni znan, vendar se verjame, da gre za kombinacijo dednih in okoljskih dejavnikov. Sprožilci lahko vključujejo vroče napitke, začinjeno hrano, alkohol, ekstremne temperature, sončno svetlobo, stres, vadbo in določene kozmetične izdelke.
Obvladovanje rozaceje zahteva integrativen pristop, saj je bolezen lahko posledica genetskih dejavnikov, okoljskih sprožilcev in notranjih neravnovesij.
Poudarek je na razumevanju osnovnih vzrokov, ki vključujejo prehranske dejavnike, hormonska neravnovesja in disbiozo črevesja. Pomembno je vključiti tudi razstrupljanje telesa, saj je sposobnost telesa za odstranjevanje toksinov ključna za zdravje kože. Pomembno je tudi uravnavanje vnetnih procesov z uživanjem hrane bogate z antioksidanti ter zmanjšanje vnosa provnetnih živil, kar lahko pripomore k zmanjšanju vnetij in izboljšanju stanja kože.
Načrt ukrepanja
Vrste terapij
Vibrium, vrhunski center celostnega zdravljenja in funkcionalne medicine, ponuja širok spekter zdravstvenih storitev, vključno s 5 različnimi diagnostičnimi preiskavami in 11 različnimi terapijami, namenjenimi učinkovitemu obvladovanju številnih bolezenskih stanj.
Niste prepričani, katero terapijo izbrati?
Pišite nam, z veseljem Vam bomo pomagali izbrati najbolj ustrezno možnost.