Medicinska termografija

Odkrijte rešitve za Vaše zdravstvene izzive, še preden se pojavijo simptomi!

Medicinska termografija je neinvazivna metoda preiskave telesne fiziologije, ki omogoča identifikacijo območij, ki potrebujejo dodatno podporo ali so v telesu prednostno obravnavana za omejevanje vnetnih procesov. Z infrardečo kamero zaznava in prikazuje temperaturne vzorce na površini kože, kar omogoča zgodnje odkrivanje vnetij, motenj v prekrvavitvi in drugih zdravstvenih težav.

Hipokrat, oče moderne medicine, je že pred stoletji opazil, da lahko razlike v temperaturi kože nakazujejo na prisotnost globljih patoloških stanj.

NAROČI SE NA TERAPIJO

O medicinski termografiji

Osnova infrardeče medicinske termografije je merjenje temperature kožne površine, ki je odvisna od krvnega obtoka v površinskih plasteh kože.

Z uporabo infrardeče termokamere lahko zaznamo vnetja, poškodbe tkiv in druge spremembe, ki so posledica globljih procesov v telesu.

Ti procesi povzročajo reakcije ožilja in živčnega sistema, ki se manifestirajo kot različni temperaturni vzorci, znani kot termogrami.

Izjemna prednost termografije je, da vidimo vnetje, še preden se odrazi na telesu. Ključno je, da ne gledamo samo izolirane slike določenega dela telesa, na primer prsi, ampak da pregledamo tudi druge regije, kot so vrat in obraz, saj lahko vnetje izvira iz zobovja ali limfnih žlez v vratu, kar je potrebno upoštevati pri celoviti oceni zdravstvenega stanja. Takšen celosten pristop omogoča bolj natančno diagnostiko in ciljno zdravljenje, kar je bistveno za učinkovito omejevanje vnetnih procesov in izboljšanje splošnega zdravja.

Z razvojem tehnologije medicinska termografija postaja nepogrešljiv diagnostični postopek, ki se uspešno uporablja vzporedno z metodami klasične medicine. V klinični praksi je že uveljavljena, predvsem v pripravah na operacije, še posebej v plastični kirurgiji in pri transplantacijah.

Preberite tudi: Prednosti in slabosti medicinske termografije v primerjavi z drugimi diagnostičnimi metodami

Komu je namenjena?

Termografija je dostopna vsem, saj je neinvazivna, brez sevalnih obremenitev in relativno cenovno dostopna metoda. Omogoča zgodnje odkrivanje zdravstvenih težav ne glede na gostoto tkiva ali starost posameznika.

S tem je primerna za širok spekter ljudi, kar omogoča zgodnje odkrivanje morebitnih težav. Ker lahko hitro in učinkovito identificira področja, ki potrebujejo nadaljnjo diagnostiko, lahko termografija razbremeni zdravstveni sistem z zmanjšanjem potrebe po bolj invazivnih in dražjih diagnostičnih postopkih.

S svojo sposobnostjo zgodnjega odkrivanja, ciljnega zdravljenja in neinvazivnega spremljanja napredka omogoča natančno in učinkovito obravnavo različnih zdravstvenih težav.

Primeri uporabe medicinske termografije:

  • Zdravje dojk
    Termografija se pogosto uporablja za zgodnje sprememb na dojkah. Zazna lahko temperaturne spremembe, ki kažejo na vnetne procese, kar omogoča zgodnje ukrepanje.
  • Športne poškodbe
    Pri športnikih uporabljamo termografijo za zaznavanje vnetij, poškodb mišic ter sklepov in prožilnih bolečinskih točk (trigger point), kar omogoča hitro zdravljenje in preprečevanje resnejših poškodb.
  • Kronične bolezni
    Pri mnogih kroničnih boleznih, kot so artritis, gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) in vensko popuščanje termografija omogoča spremljanje stanja in prilagajanje terapije glede na trenutne potrebe.
  • Vnetni procesi
    Prednosti medicinske termografije vključujejo iskanje vnetnih procesov v določenih organih in tkivih. Termografija lahko prikaže težave, kot so obremenitev s toksini ali obremenjenost limfnega pretoka.

Področja uporabe medicinske termografije

Medicinska termografija je zanesljiva metoda preventivne diagnostike, ki pomaga pri zgodnjem odkrivanju in spremljanju različnih vnetnih procesov in s tem preprečevanje bolezni ter poškodb. Certificirane preglede izvajamo po protokolu IAMT (Institute for Advanced Medical Thermography) za preventivno diagnostiko širokega spektra težav.

Medicinska termografija je primerna za odkrivanje različnih stanj:

Prednosti medicinske termografije

  • Neinvazivna in neboleča metoda, brez sevalnih obremenitev: medicinska termografija je neinvazivna metoda, primerna za pogosto uporabo, kar omogoča natančno spremljanje zdravja brez tveganja za preiskovanca. Tovrstno slikanje telesa lahko zazna subtilne spremembe v telesni temperaturi, ki kažejo na različna zdravstvena stanja. 
  • Učinkovito orodje za spremljanje procesov zdravljenja: na podlagi termografskih posnetkov lahko natančno določimo mesta vnetij ali drugih težav in ustrezno spremljajmo ali prilagodimo zdravljenje, kar povečuje učinkovitost terapije. Ker preiskava ne povzroča sevalnih obremenitev pa lahko za vrednotenje uspešnosti zdravljenja in učinkovitosti sprememb življenjskega sloga po potrebi naredimo primerjalno preiskavo.
  • Natančnost in neinvazivnost: dokazano je, da ima medicinska termografija kar 92 % zanesljivost pri odkrivanju benignih in malignih tvorb na dojkah, v kombinaciji z ultrazvokom celo do 97% ( pri mamografiji med 70% in 85%). 
NAROČI SE NA TERAPIJO

Kako poteka?

Kako poteka preiskava z medicinsko termografijo

  1. Priprava stranke: Pred pregledom se posameznik sleče in ostane gol, da zagotovimo natančne meritve telesne temperature. Pomembno je, da se telo aklimatizira na sobno temperaturo, zato stranka nekaj minut miruje.
  2. Upoštevanje diskretnosti: Med postopkom zagotavljamo maksimalno diskretnost. Stranki zagotovimo zasebnost-  posebne prostore za preoblačenje in poskrbimo, da je prisotno le nujno potrebno osebje.
  3. Izvedba termografije: S posebno infrardečo kamero posnamemo telesno površino pacienta. Kamera zazna infrardeče sevanje, ki ga oddaja telo, in pretvori te podatke v termografske slike, ki prikazujejo temperaturne razlike na telesni površini.
  4. Analiza termografskih slik: Posnete slike nato analiziramo, da prepoznamo morebitne nenormalne temperaturne vzorce, ki lahko kažejo na vnetja, poškodbe, zastoj limfe ali druge zdravstvene težave.
  5. Zaključek postopka: Po končanem pregledu stranki omogočimo, da se obleče in ji pojasnimo nadaljnje korake, če so potrebni dodatni pregledi ali terapije.

Med celotnim procesom je poudarek na zagotavljanju posameznikovega udobja in zasebnosti.

Rezultate termografije prejmete v roku 2-3 tednov, čemur sledi pogovor z dr. Korenčan o nadaljnjih predlaganih ukrepih za izboljšanje vašega zdravja.

Pogosta vprašanja

Preverite odgovore na najpogostejša vprašanja s področja funkcionalne medicine.

Niste našli odgovora na Vaše vprašanje?
Vprašajte nas karkoli in odgovorili Vam bomo v najkrajšem možnem času.

    Kaj je medicinska termografija?

    Medicinska termografija je neinvazivna metoda, ki uporablja infrardečo slikovno tehnologijo za beleženje temperaturnih razlik na površini telesa. Ta metoda omogoča zaznavanje sprememb v telesni temperaturi, ki lahko zgodaj odkrivajo vnetja in nakazujejo na različna zdravstvena stanja.

    Kakšna je razlika med medicinsko termografijo in drugimi diagnostičnimi postopki?

    Za razliko od rentgenskih žarkov ali magnetne resonance, ki prikazujejo anatomijo, medicinska termografija beleži spremembe v temperaturi na površini kože. To omogoča zgodnje zaznavanje nepravilnosti še pred pojavom fizičnih simptomov.  

    Ali je medicinska termografija varna?

    Medicinska termografija je popolnoma varna in neinvazivna terapija, brez sevanja. Ne uporablja škodljivih snovi ali radiacije, zaradi česar je njena uporaba primerna za izvajanje diagnostike v vseh starostnih skupinah.

    Katera področja telesa se običajno pregledujejo s termografijo?

    Medicinska termografija se lahko uporablja za pregled različnih delov telesa, vključno s prsmi, hrbtom, vratom, okončinami in drugimi področji, odvisno od težav posameznika. Zaradi prepletenosti delovanja telesnega sistema priporočamo, da se termografija izvaja na področju celega telesa.

    Kako poteka medicinska termografija?

    Postopek vključuje zajemanje infrardečih slik s termalno kamero. Posameznik menja položaje iz sedečega v stoječi položaj in ob tem sledi navodilom zdravnika. Ciljni predel telesa, ki ga slikamo mora biti gol.

    Kaj lahko medicinska termografija odkrije?

    Medicinska termografija lahko zazna tiha vnetja in spremembe v fizioloških procesih zaradi sprememb v temperaturi površinskih plasti kože. Te spremembe so lahko povezane z vnetji, cirkulacijskimi motnjami, boleznimi dojk, živčnimi motnjami in drugimi nepravilnostmi.

    Kako natančna je medicinska termografija?

    Medicinska termografija je visoko občutljiva za spremembe temperature v površinskih plasteh kože. Njena natančnost je močno odvisna od izvajalca terapije in kakovosti opreme in omogoča zgodnje odkrivanje nepravilnosti.

    Komu priporočamo medicinsko termografijo?

    Medicinska termografija je namenjena vsem, še posebej tistim, ki želijo v zgodnji fazi, torej še pred nastopom težav, odkriti vnetja in spremljati različna zdravstvena stanja brez invazivnih postopkov.

    Ali medicinska termografija nadomešča druge diagnostične metode?

    Medicinska termografija lahko služi kot pomembno orodje za zgodnje odkrivanje sprememb v fiziologiji telesa, vendar ne nadomešča drugih metod. V primeru večjih odstopanj in kompleksnejših zdravstvenih stanj Vam svetujemo dodatne diagnostične preiskave.

    Najnovejše objave

    Vrste terapij

    Vibrium, vrhunski center celostnega zdravljenja in funkcionalne medicine, ponuja širok spekter zdravstvenih storitev, vključno s 5 različnimi diagnostičnimi preiskavami in 11 različnimi terapijami, namenjenimi učinkovitemu obvladovanju številnih bolezenskih stanj.
    Niste prepričani, katero terapijo izbrati?
    Pišite nam, z veseljem Vam bomo pomagali izbrati najbolj ustrezno možnost.

    Bioresonanca

    Medicinska termografija

    Hiperbarična kisikova terapija

    Terapija celične regulacije

    Biofeedback terapija

    Terapija z dušikovim oksidom

    Pulzna papimi terapija

    Klinična hipnoterapija

    Nevronska stimulacija

    Ionska očiščevalna kopel

    Foto plazemska terapija

    Medicinska kriolipoliza

    Terapija z molekularnim vodikom

    Terapija z molekularnim vodikom