Moško zdravje

Moško zdravje je ključnega pomena za splošno dobro počutje in kakovost življenja. Vključuje skrb za fizično, duševno in spolno zdravje, kar zajema širok spekter vprašanj od preventive do zdravljenja različnih zdravstvenih stanj.

Pomembno je, da se moški redno posvetujejo z zdravstvenimi strokovnjaki, spremljajo svoje zdravje in se zavedajo dejavnikov, ki lahko vplivajo na njihovo dobro počutje.

NAROČI SE NA PREGLED

Neplodnost

Moška neplodnost je stanje, ko moški ne more prispevati k spočetju otroka kljub rednim spolnim odnosom brez uporabe kontracepcije. Moški vzrok neplodnosti ugotovimo pri 40 % neplodnih parov. Ta je največkrat posledica slabše kakovosti semena, ki se kaže z zmanjšanim številom semenčic, slabšo gibljivostjo ali povečanim deležem nepravilno oblikovanih semenčic.

Pogosti so tudi primeri, ko sta oba partnerja neplodna.

V približno 10 ali 15 odstotkih medicinskega vzroka ne najdejo, čeprav to seveda ne pomeni, da ga ni. Stopnje neplodnosti se v zadnjih letih povečujejo tudi zaradi povečane količine okoljskih dejavnikov, kot so:

  • Izpostavljenost kemikalijam, ki povzročajo endokrine motnje,
  • Onesnaženost in dejavniki življenjskega sloga, vključno z višjo stopnjo stresa,
  • Pomanjkanjem fizične aktivnosti in
  • Slabimi prehranjevalnimi navadami.

Funkcionalna medicina gre z roko v roki s konvencionalno medicino, saj poudarja tudi zmanjšanje izpostavljenosti okoljskim toksinom in težkim kovinam, ki lahko škodujejo kakovosti semenčic ter obvladovanje stresa in kroničnih vnetij.

Kako se diagnosticira moška neplodnost?

Diagnoza moške neplodnosti običajno vključuje semenčno analizo, preiskave krvi za določanje hormonskih ravni, ultrazvok mod, genetske preiskave ter raziskovanje zdravstvene zgodovine in življenjskega sloga.

Kakšne so možnosti zdravljenja moške neplodnosti?

Zdravljenje moške neplodnosti je odvisno od osnovnega vzroka in lahko vključuje zdravila za spodbujanje proizvodnje spermijev, kirurške posege, umetno oploditev (IVF), uporabo donorskega semena ali spreminjanje življenjskega sloga.

Ali je možno preprečiti moško neplodnost?

Nekaterim vzrokom moške neplodnosti se je mogoče izogniti ali jih zmanjšati z zdravim življenjskim slogom, izogibanjem toploti na predelu mod ter preprečevanjem izpostavljenosti toksinom in nevarnim snovem.

Kakšen vpliv ima starost na moško plodnost?

Starost moškega lahko vpliva na plodnost, saj se s starostjo zmanjšuje kakovost in količina spermijev. Kljub temu pa je možnost zanositve mogoča tudi pri starejših moških.

Ali lahko moška neplodnost vpliva na čustveno počutje?

Da, moška neplodnost lahko močno vpliva na čustveno počutje posameznika. Mnogi moški doživljajo občutke žalosti, jeze, obupa, tesnobe in depresije, zato je pomembno, da poiščejo podporo pri prijateljih, družini ali strokovnjakih za duševno zdravje.

Kdaj naj poiščem zdravniško pomoč zaradi neplodnosti?

Zdravniško pomoč zaradi neplodnosti poiščite, če že dlje časa neuspešno poskušate spočeti otroka ali če imate kakršnekoli skrbi glede svoje plodnosti. Zdravnik vam lahko pomaga pri postavitvi diagnoze in načrtovanju ustrezne obravnave.

Načrt ukrepanja

Ko gre za neplodnost, funkcionalna medicina upošteva vrsto dejavnikov, ki lahko vplivajo na reproduktivno zdravje. Analiza stanja vključuje:

Posvetimo se temeljiti oceni vašega zdravstvenega stanja, življenjskega sloga, izpostavljenosti okoljskim toksinom in morebitnim genetskim dejavnikom, kot je npr. mutacija MTHFR gena, da bi razumeli dejavnike, ki prispevajo k neplodnosti.

Hormonska neravnovesja, kot so motnje v ravnovesju spolnih hormonov (estrogen, progesteron, testosteron), ščitničnih hormonov in nadledvičnih hormonov, lahko vplivajo na plodnost. Naša obravnava lahko vključuje hormonsko testiranje in podporne terapije za ponovno vzpostavitev hormonskega ravnovesja.

Prehrana igra ključno vlogo pri reproduktivnem zdravju. Zavedamo se pomena prehrane, bogate s hranili, prilagojene za podporo plodnosti. To vključuje odpravo prehranskih pomanjkljivosti in zagotavljanje ustreznega vnosa vitaminov, mineralov in antioksidantov, ki so pomembni za reproduktivno funkcijo.

Neravnovesje v črevesnih bakterijah lahko prispeva k vnetju in vpliva na absorpcijo hranil, ki so kritični za reproduktivno zdravje.

NAROČI SE NA ZDRAVLJENJE

Težave s prostato

Po štiridesetem letu se veliko moških začne srečevati s težavami, povezanimi s prostato.

Prostata je žleza v velikosti oreha, ki obdaja moško sečnico. Glavna naloga prostate je, da tvori poseben del semenske tekočine, v kateri se nahajajo semenčice, nadzira pa tudi iztekanje seča iz mehurja. Zaradi te dvojne naloge, so znaki prostatičnih težav tako spolne motnje kot motnje mokrenja – uriniranja.

Prostatične težave se pojavljajo kot:

  • Povečanje prostate (benigna hiperplazija prostate),
  • Prostatitis – akutni ali kronični (bakterijska okužba) in
  • Rak prostate, ki je med moškimi četrta najpogostejša bolezen, saj vsako leto odkrijejo okrog 250 novih primerov.

Povečanje prostate ali benigna hiperplazija prostate se ponavadi pojavi po 45. letu. Težave so različno hude in le malo moških je takih, ki teh težav nima. Povečanje prostate namreč prizadene 50% moških nad 50. letom in kar 90% moških nad 80. letom.

Vzrok težav je povezan s spremembami v ravnovesju hormonov, ki nastanejo pri moških v 40-ih letih.

Koncentracija testosterona v krvi se zmanjša, koncentracija drugih hormonov pa poveča; skupni rezultat je povečanje koncentracije derivata testosterona, ki spodbuja rast celic v prostati. Zato se prostata poveča.

Kako lahko preprečim težave s prostato?

Preprečevanje težav s prostato vključuje zdrav življenjski slog, redno telesno aktivnost, uravnoteženo prehrano, izogibanje kajenju in pitju alkohola ter redne preglede pri zdravniku.

Kdaj naj poiščem pomoč pri težavah s prostato?

Pomoč pri težavah s prostato poiščite, če opazite kakršnekoli simptome, kot so težave pri uriniranju, bolečine v predelu medenice ali težave s spolno funkcijo, ki vztrajajo ali se poslabšajo.

Načrt za ukrepanje

Diagnoza težav s prostato običajno vključuje zdravniški pregled, preiskavo simptomov, digitalni rektalni pregled, preiskave krvi (npr. PSA test) in urina, ultrazvočni pregled in biopsijo.

Ozdravitev težav s prostato je odvisna od vzroka in vrste težave. Nekatere težave, kot so prostatitis in BHP, se lahko zdravijo z zdravili ali terapijami, medtem ko je zdravljenje raka prostate odvisno od stopnje bolezni.

Kako v našem centru ukrepamo?

  • Celostna ocena telesnega stanja – osredotočanje na morebitne osnovne vzroke, kot so okužbe ali imunska disregulacija in vnetja v telesu.
  • Podrobne ocene stanja hormonov v telesu – razumevanje hormonskega statusa in njegovega vpliva na zdravje prostate.
  • Ocena toksičnih obremenitev v telesu – izpostavljenost toksinom, onesnaževalcem in kemikalijam, ki povzročajo endokrine motnje.
  • Papimi terapija – terapija za zmanjšanje vnetnega odziva ter vključitev protimikrobne fotoplazemske terapije za obravnavanje patogenih povzročiteljev.
  • Proaktivne prehranske smernice – protivnetna dieta za spodbujanje ravnovesja prostate.
NAROČI SE NA ZDRAVLJENJE

Pogosta vprašanja

Preverite odgovore na najpogostejša vprašanja s področja funkcionalne medicine.

Niste našli odgovora na Vaše vprašanje?
Vprašajte nas karkoli in odgovorili Vam bomo v najkrajšem možnem času.

    Zakaj bi se sploh odločil za Vibrium?

    Ker razumemo, da je vsak posameznik edinstven in zato za Vas oblikujemo terapevtski načrt, ki je popolnoma prilagojen Vašem zdravstvenem stanju. Posamezniku prilagojena obravnava vpliva na pristop k preventivi, postavljanju diagnoze in izbiri terapije. S takšnim pristopom pridobimo številne podatke, ki nam povedo več o karakteristikah Vašega zdravstvenega stanja. Zdravljenja teh se lotimo celostno in ne le simptomatsko.

    Kaj je funkcionalna medicina?

    Funkcionalna medicina temelji na najnovejših kliničnih raziskavah in si prizadeva za obnovo delovanja telesnih sistemov in povrnitev zdravja. Ključno orodje za doseganje teh ciljev so prehranski in življenjski pristopi, ob tem pa se upošteva tudi genetiko in okoljske dejavnike, ki imajo lahko pomemben vpliv na zdravstveno stanje.

    Kako se funkcionalna medicina razlikuje od konvencionalne medicine?

    Naše stranke pogosto sprašujejo: “V čem se razlikujete od konvencionalne medicine?” ali “Zakaj naj izberem zdravnika funkcionalne medicine namesto konvencionalnega zdravnika?” Kaj spregledajo konvencionalni zdravniki, zlasti ob dejstvu, da znanost in raziskave nenehno napredujejo na različnih področjih?

    Poglejmo primer: Če ste vpleteni v prometno nesrečo ali potrebujete operacijo možganov, ni primeren čas za obisk zdravnika funkcionalne medicine. V takih situacijah je jasno, da je konvencionalna medicina dosegla izjemne uspehe z revolucionarnimi odkritji, ki rešujejo življenja. Ko pa govorimo o kroničnih boleznih, konvencionalna medicina pogosto uporablja standardizirane metode in zdravila, ki lahko v nekaterih primerih prinašajo omejene rezultate in lahko povzročajo neželene učinke.

    Vas lahko obiščem tudi osebno?

    Vsekakor. Da pa bi se izognili čakanju, Vas prijazno prosimo, da se pred obiskom naročite. Za naročanje nas lahko pokličete na številko 041 972 777 ali nam pišete na info@vibrium.si. Veselimo se Vašega obiska!

    Kako opravljate diagnostiko?

    Nudimo Vam širok nabor terapevtskih pristopov, prilagojenih Vašim individualnim potrebam. Naša izkušena ekipa strokovnjakov uporablja napredne diagnostične tehnologije in terapevtske pristope ter se osredotoča na odkrivanje in obravnavanje osnovnih vzrokov Vaših zdravstvenih stanj. Pri nas ste lahko deležni diagnostičnega pregleda, bioresonančne diagnostike, analize mineralov in toksinov, analize črevesnega mikrobioma ali opravite potrebne laboratorijske preiskave v našem bližnjem partnerskem laboratoriju.

    Kdo je dr. Simona Korenčan?

    Dr. Simona Korenčan kot ustanoviteljica centra, je svoje dolgoletne izkušnje na področju uradne in komplementarne medicine pridobivala doma in v tujini ter jih implementirala v svoje vsakdanje delo.

    Kljub izobrazbi iz klasične medicine, je že od nekdaj zagovornica zdravega načina življenja ter naravnih in drugih alternativnih pristopov zdravljenja, ki so za razliko od uradne medicine bolj nežni in prijaznejši do telesa. Med specializacijo na pediatriji je začela raziskovati področje alternativnih načinov zdravljenja, pozitivna izkušnja z uporabo bioresonance in homeopatije po rojstvu njene hčerke pa jo je v celoti usmerila na področje komplementarne medicine. Pristop odstranjevanja vzrokov za nastalo bolezensko stanje ji je bil namreč mnogo bližje od lajšanja simptomov z zdravili. Vendar pa kot zdravnica uradne medicine še zdaleč ni nasprotnik zdravil in kot svojo glavno prednost izpostavlja prav povezovanje znanja iz obeh medicinskih praks – uradne in komplementarne medicine, ker ji prav ta način omogoča doseganje najboljših rezultatov pri zdravljenju.

    Katero terapijo priporočate?

    Izbira terapije je odvisna od Vašega zdravstvenega stanja. Pobrskajte med široko paleto predstavljenih zdravstvenih stanj, ki jih uspešno zdravimo ali pa se na nas obrnite z vprašanjem in predlagali Vam bomo najustreznejšo terapijo.

    Najnovejše objave

    Vrste terapij

    Vibrium, vrhunski center celostnega zdravljenja in funkcionalne medicine, ponuja širok spekter zdravstvenih storitev, vključno s 5 različnimi diagnostičnimi preiskavami in 11 različnimi terapijami, namenjenimi učinkovitemu obvladovanju številnih bolezenskih stanj.
    Niste prepričani, katero terapijo izbrati?
    Pišite nam, z veseljem Vam bomo pomagali izbrati najbolj ustrezno možnost.

    Bioresonanca

    Medicinska termografija

    Hiperbarična kisikova terapija

    Terapija celične regulacije

    Biofeedback terapija

    Terapija z dušikovim oksidom

    Pulzna papimi terapija

    Klinična hipnoterapija

    Nevronska stimulacija

    Ionska očiščevalna kopel

    Foto plazemska terapija

    Terapija z molekularnim vodikom

    Terapija z molekularnim vodikom