Mišično skeletni sistem
Mišično-skeletni sistem omogoča gibanje, zagotavlja oporo ter ščiti vitalne organe. Sestavljen je iz kosti, mišic, hrustanca, vezi in tetiv. Kosti tvorijo okostje, omogočajo gibanje v sodelovanju z mišicami in ščitijo notranje organe, hkrati pa služijo kot rezervoar za minerale in vsebujejo kostni mozeg.
Artritis
Artritis ni samo bolečina v sklepih, ampak je izraz za vrsto stanj, ki povzročajo vnetje v sklepih.
To vnetje lahko povzroči:
Če Vam zaradi nelagodja v sklepih vsakodnevna opravila postajajo vedno večji izziv, je to morda več kot le obraba zaradi starosti – lahko gre za artritis. To stanje odraža osnovno vnetje, ki lahko izvira iz kompleksnega medsebojnega vpliva genetskih, okoljskih in življenjskih dejavnikov.
Učinkovito obvladovanje artritisa zahteva poglobitev v temeljne vzroke, ne zgolj umirjanja simptomov na površini.
Najpogostejše vrste artritisa vključujejo osteoartritis, revmatoidni artritis, psoriatični artritis, ankilozirajoči spondilitis in giht.
Vzroki za artritis so lahko genetski, okoljski in imunološki dejavniki ter dejavniki tveganja, kot so starost, spol, prehrana, prekomerna telesna teža, poškodbe sklepov in kajenje.
Artritis je kronična bolezen, ki nima zdravila, vendar obstajajo različne možnosti zdravljenja, ki lahko pomagajo obvladovati simptome, zmanjšati vnetje in izboljšati kakovost življenja.
Spopadanje z bolečino pri artritisu vključuje uporabo zdravil proti bolečinam, fizikalno terapijo, sprostitvene tehnike, redno telesno aktivnost, zdravo prehrano in preprečevanje preobremenitve sklepov.
Artritis lahko močno vpliva na vsakdanje življenje, saj lahko povzroči omejitve pri gibanju, težave pri opravljanju vsakodnevnih opravil, izgubo neodvisnosti in vpliva na duševno zdravje.
Za spodbujanje zdravih sklepov in preprečevanje artritisa je pomembno, da ohranjate zdravo telesno težo, se redno gibljete, izogibate poškodbam sklepov, uravnoteženo jeste in se izogibate kajenju.
Načrt ukrepanja za odpravljanje težav z artritisom
Celostna ocena telesnega stanja – razumevanje večplastne narave Vašega artritisa in prepoznavanje posebnih dejavnikov, ki prispevajo k Vašemu stanju.
Prilagojena strategija zdravljenja – spremembe življenjskega sloga, prehranski napotki, fizikalne terapije in napredne funkcionalne terapije, prilagojene Vašim individualnim potrebam.
Integrativna terapija – združitev tradicionalnih medicinskih metod zdravljenja s celostnimi pristopi funkcionalne medicine za spodbujanje splošnega dobrega počutja in blažitev vpliva artritisa na Vaše življenje.
Športne poškodbe
Verjamemo v preseganje tradicionalnih metod zdravljenja športnih poškodb in Vam ponujamo inovativne terapije, prilagojene za spodbujanje okrevanja in povrnitev vrhunske telesne zmogljivosti.
Najpogostejši vzroki športnih poškodb vključujejo nenadne premike, padce, trke, prekomerno obremenitev, nepravilno tehniko izvajanja vaj, pomanjkanje ogrevanja in ohlajanja ter pretreniranost.
Najpogostejši tipi športnih poškodb vključujejo izpahe, zvine, natrganine, zlome, udarnine, raztezanje mišic in tetiv ter poškodbe zaradi ponavljajočega se gibanja.
Spopadanje s športno poškodbo vključuje počitek, hlajenje, dvig poškodovane okončine, uporabo kompresije, aplikacijo obližev ali opornic, fizikalno terapijo, rehabilitacijo in včasih tudi kirurški poseg.
Preprečevanje športnih poškodb vključuje ogrevanje pred vadbo, ohlajanje po vadbi, postopno povečevanje intenzivnosti vadbe, uporabo pravilne tehnike, ustrezno opremo in redne preglede pri zdravniku.
Trajanje okrevanja po športni poškodbi je odvisno od vrste poškodbe, njene resnosti, zdravstvenega stanja posameznika in zdravljenja. Lahko traja od nekaj dni do več mesecev ali celo let.
Zdravniško pomoč je treba poiskati, če športna poškodba povzroči hude bolečine, otekline, deformacije, nezmožnost gibanja, občutek mravljinčenja ali otrplosti ali če se simptomi poslabšajo ali ne izboljšajo v nekaj dneh.
Rehabilitacija po športni poškodbi je proces, ki vključuje fizikalno terapijo, vaje za okrevanje, krepitev mišic in sklepov, obnovitvene tehnike ter postopno vračanje k telesni aktivnosti in športnim dejavnostim.
Preprečevanje ponovne poškodbe vključuje upoštevanje zdravniških navodil, pravilno izvedbo rehabilitacijskih vaj, postopno povečevanje intenzivnosti vadbe, uporabo preventive, kot so opornice ali trakovi, ter redne preglede pri zdravniku ali fizioterapevtu.
Načrt okrevanja po meri športnika
V Vibrium centru ne zdravimo le poškodb – zdravimo športnika.
Naš osebni pristop upošteva Vaše specifične potrebe, vrsto športne aktivnosti in osebne zdravstvene cilje ter vključuje napredne terapevtske pristope za optimizacijo intrinzične sposobnosti zdravljenja Vašega telesa.
Hiperbarična kisikova komora
Terapija pripomore k zmanjšanju lokalnega otekanja in vnetja z izboljšanjem cirkulacije. Zmanjša bolečino in/ali poveča toleranco za bolečino tako, da zmanjša s poškodbo povezano ishemijo, ki povzroči pomanjkanje kisika v tkivih.
Papimi terapija
Inovativno zdravljenje, namenjeno zmanjševanju vnetij in bolečin z ionsko indukcijsko terapijo.
Laserska terapija z dušikovim oksidom
Terapija pospešuje naravno zdravljenje Vašega telesa in je zasnovana za izboljšanje krvnega obtoka in obnavljanje tkiva, s čimer bistveno pospeši čas celjenja.
Joga in pilates
Vadbi izboljšujeta prožnost, krepita mišice in povečujeta stabilnost in gibljivost telesa, kar je bistvenega pomena za celoten mišično-skeletni sistem.
Vrste terapij
Vibrium, vrhunski center celostnega zdravljenja in funkcionalne medicine, ponuja širok spekter zdravstvenih storitev, vključno s 5 različnimi diagnostičnimi preiskavami in 11 različnimi terapijami, namenjenimi učinkovitemu obvladovanju številnih bolezenskih stanj.
Niste prepričani, katero terapijo izbrati?
Pišite nam, z veseljem Vam bomo pomagali izbrati najbolj ustrezno možnost.