Ali obstaja povezava med endometriozo in razdražljivim črevesjem?

Endometrioza je stanje, ki prizadene milijone žensk. Ni povezana le z reproduktivnim zdravjem, temveč je tesno povezana tudi z zdravjem črevesja. Ženske z endometriozo imajo večjo verjetnost za sindrom razdražljivega črevesa ali pa trpijo za težavami prebavnega sistema.

Razumevanje povezave med endometriozo in razdražljivim črevesjem je ključno za obvladovanje simptomov endometrioze in izboljšanje kakovosti življenja. 

Zdravje črevesja je ključno za zdravje hormonov, kar še posebej velja za ženske z endometriozo.

Prebavni simptomi endometrioze

Ženske z endometriozo pogosto tožijo o simptomih, ki se prekrivajo z vprašanji v zvezi s prebavo, še posebej o napenjanju in neugodju prebavil, ki spominja na vnetno črevesno bolezen, kot so bolečine v trebuhu, bolečine pri odvajanju blata in prebavne motnje.

Dejansko lahko prekrivanje težav endometrioze in težav s prebavo včasih naredi diagnozo endomatrioze bolj zahtevno, kar lahko podaljša čas do diagnoze in zdravljenja.

Kako črevesje vpliva na endometriozo?

  • Stanje črevesnega mikrobioma pomembno vpliva na ravni estrogena, ki je ključen pri endometriozi. Zdravo črevesje pomaga izločiti presežek estrogena, kar zmanjšuje osnovni vzrok endometrioze.
  • Uravnotežen črevesni mikrobiom podpira imunski sistem, zmanjšuje tveganje za avtoimune bolezni, ki so potencialno lahko povezane z endometriozo.
  • Neravnovesje črevesne mikroflore poslabša vnetno stanje v telesu in s tem vpliva na simptome endometrioze, zato individualno svetovanje na področju probiotičnih kultur pomaga pri odzivu na vnetje, metabolizmu estrogena, celovitosti črevesne pregrade, modulaciji bolečin in zdravju prebavnega sistema. Izbira primernih probiotiočnih kultur je izjemnega pomena, saj lahko zavirajo rast izvenmaterničnih endometrijskih celic.
  • Kronični stres poslabša vnetje in vpliva na zdravje črevesja. Tehnike, kot so joga in meditacija, pomagajo obvladovati stres.
  • Zmanjšanje izpostavljenosti motilcem endokrinega sistema, na primer izbira organskih pridelkov, podpira zdravje črevesja in zmanjšuje tveganje za neravnovesje hormonov

Vibrium celostni pristop obravnave endometrioze

V Vibrium centru k endometriozi pristopamo celostno.

Povezava med endometriozo in zdravjem črevesja je očitna. Zato vas na poti do optimalnega zdravja z veseljem podpremo s proaktivni koraki za podporo zdravega črevesja, obvladovanja vnetja, lajšanja simptomov endometrioze in splošnega dobrega počutja.

+ posts

Dr. Simona Korenčan kot ustanoviteljica centra, je svoje dolgoletne izkušnje na področju uradne in komplementarne medicine pridobivala doma in v tujini ter jih implementirala v svoje vsakdanje delo. Kot svojo glavno prednost izpostavlja prav povezovanje znanja iz obeh medicinskih praks – uradne in komplementarne medicine, ker ji prav ta način omogoča doseganje najboljših rezultatov pri zdravljenju.